İnstagram Keşfet Engeli Nasıl Kaldırılır?

İnstagram Keşfet Engeli Nasıl Kaldırılır?

Bu makalede, günümüzde neredeyse herkesin kullandığı sosyal medya platformlarından biri olan instagram’daki keşfet engeli (shadowban) dan ve bu durumdan kurtulmanın yollarından bahsedeceğim.
Keşfet engeli (shadowban) nedir?
Keşfet engeli, paylaştığınız içeriklerin keşfete düşmemesi yani sadece takipçilerinizin anasayfasında görünmesi durumudur. Keşfet engeliniz olduğunda hesap büyütme gibi bir hedefiniz varsa bu durum aksar. Çünkü yeni kullanıcıların önüne çıkamadığınız için dikkatlerini de çekemezsiniz ve bu durumun bir çözüm yolunu bulana dek benzer takipçi rakamlarında kalırsınız.
Keşfet engeli (shadowban) neden olur?
İnstagram algoritması sürekli değişmekle birlikte, etrafında aynı kalan şeyleri sevmez. İnstagram ekibi kullanıcıların aktiflik oranını takip eder. Sürekli benzer eylemlerde bulunursanız bu durum isntagram ekibinin dikkatini çeker. Aynı zamanda instagramda ki topluluk kurallarını ihlal ederseniz de instagram paylaşımlarınızı keşfete düşürmez. Bunlara örnek olarak aynı veya benzer yorumu fazlaca ve art arda kullanırsanız hesabınız ban yer.  Takipçi sayınızı arttırmak için üst üste birçok insanı takip eder veya takip isteği atarsanız da aynı durum yaşanacaktır. Üst üste hızlıca beğeni yapmak da hesabınızın banlanmasına sebep olabilir. Benzer içerikler paylaşmaya devam ederseniz de aynı durumu yaşama olasılığınız yüksektir. Bazen paylaşımlarınızda aynı etiketleri kullanmak bile hesabınızın keşfet engeli yemesine neden olabilir.
Keşfet engeli (shadowban) nasıl kaldırılır?
Öncelikle bir süre boyunca en azından instagram keşfet engelinizi kaldırmayı başarana kadar instagramın topluluk kurallarını ihlal edecek veya instagramın spam olarak algılayacağı faaliyetlerde bulunmaktan uzak durun. İnstagramın belirttiği topluluk kuralları şu şekildedir: Yalnızca kendi çektiğiniz ve paylaşma hakkınızın olduğu içerikleri paylaşmalısınız. Bu madde hem özgün olmanız açısından hem de fikri mülkiyet haklarının korunması açısından önem arz eder. Geniş bir hedef kitleye uygun olacak şekilde içerik paylaşımı yapmalısınız. Yani paylaşımlarınız resim, heykel ve bazı istisnalar dışında çıplaklık veya kısmen çıplaklık içermemeli. Anlam ifade eden ve özgün olan etkileşimi geliştirmelisiniz. Yani bot hesaplardan, otomatik beğeni, yorum, takip gibi yapaylıklardan uzak durmalısınız. Bu maddeye binaen başka hesapları da taklit etmemelisiniz. İnstagram bunların yanında yasalara uymamızı ister. Belirli yasal düzenlemelere instagram kullanırken de uymalısınız. Bir diğer madde olarak instagram kullanan diğer kişilere saygı duymak var. Diğer kullanıcılara aşağılayıcı, tehditkar, nefret içeren veya küçümseyici şekilde mesajlar gönderilmesine izin verilmiyor. Bir diğer madde olarak da kendine zarar verecek şekilde fikir içeren içerik paylaşımı yapmamalısınız. Paylaştığınız içerikler teşvik edici olabileceği için paylaşım yaparken dikkatli olmanızda fayda var. İnstagram bir diğer maddede ise haber değeri taşıyan içerikleri paylaşırken dikkatli olmamızı ister. Son madde olarak da instagram, kullanıcıları da kapsar bir biçimde platformun bir topluluk olduğunu ve topluluğun devamlılığının sağlanması için kurallara uyulması gerektiğini tekrar vurgular. Bu maddenin içeriğinde ise instagramda kurallara ayrkırı biçimde bulunan herhangi bir şey gördüğünüzde şikayet edebileceğinizi, sizi herhangi bir şekilde (mesajla, attığı yorumlarla vs) rahatsız eden diğer kullanıcıları engelleyebileceğinizi, hoşunuza gitmeyen yorumları silebileceğinizi, artık paylaşımlarının ilginizi çekmediğini düşündüğünüz kullanıcıları takipten çıkartabileceğinizi veya engelleyebileceğinizi, başka bir kullanıcı size ait bir fotoğraf veya videoyu paylaştığında önce yorumlarda belirtip kaldırmasını isteyebilirsiniz eğer kaldırmazsa da telif hakkına sahip olduğunuzu ve şikayette bulunabileceğinizi, kamu güvenliği açısından tehdit oluşturan durumlarda kolluk kuvvetleri ile birlikte çalışabileceğinizi açıklar.
 Sonraki adımda reklam verebilirsiniz reklam vermeniz instagram ekibinin dikkatini çeker ve onlar tarafından olumlu algılanır. Keşfet engeli sahibi olmanıza sebep olan faaliyetlerden biri de benzer etiket kullanımı olduğundan, farklı ve olabildiğince az sayıda aynı zamanda paylaşımınızla alakalı olan etiketleri kullanmaya özen gösterin. Keşfet engelinden kurtulmaya çalıştığınız süre boyunca ve de tekrar keşfet engeliniz olmaması için daima bot hesaplardan uzak durun. Bot hesapların hesabınızda bulunması da topluluk kurallarının ihlali sayılır ve instagram tarafından banlanabilirsiniz. Bahsedilen maddelere dikkat ettiğiniz sürece keşfet engelinden korunabilirsiniz. İnstagram uygulamasını kullandığınız süre boyunca instagramın belirlediği kurallar çerçevesinde hareket etmeniz gerektiğini göz önünde bulundurarak uygulamayı kullanmaya devam etmeyi unutmayın.

 

Instagram, YouTube ve Twitter gibi platformlarda hesabınızın gerek takipçi ihtiyacı gerekse etkileşim ihtiyacı gibi konularda gereken hizmetleri en uygun fiyatlarla vererek sizleri memnun etmeye çalışıyoruz.

3 Dakika Önce