İnstagram Reels Nasıl Çekilir?

İnstagram Reels Nasıl Çekilir?

Günümüzde en fazla kullanıcı sayısına sahip olan sosyal medya platformlarından bir tanesi olan instagram görsel içerikler üzerinden akış sağlayan bir mecradır. İnstagram ekibi 2020 yılının Ağustos ayında kullanıcılara yeni geliştirdikleri reels özelliğini tanıttı. İlk başlarda 15 saniyelik bir süre kısıtlamasıyla kullanıma açılan özellik şu an çok daha gelişmiş durumda. Güncel instagram sürümünde reels sekmesindeki süreler 15 saniye, 30 saniye, 60 saniye, 90 saniye olarak kategorilere ayrılmış halde bulunmakta.

Reels çekebilmek için eğer akıllı telefonunuzdan yararlanacaksanız öncelikle akıllı telefonunuzun internet erişimini sağlayın ve daha sonra önceden yüklemiş olduğunuz instagram’ın en güncel uygulamasını açın. Daha sonra anasayfanızı açıp ekranı sola kaydırdığınızda hikaye paylaşımı yapabildiğiniz alana yönlendirileceksiniz. En altta yer alan seçeneklerden reels sekmesine tıklayın. Sağ üst köşede bazı semboller belirecektir. En üstte bulunan ses yani müzik ekleme butonudur. Onun altında filtre butonu yer alır. Bu butondan reels videonuza uygun olduğunu düşündüğünüz filtreyi seçebilirsiniz. Filtre butonunun altında ise süre seçimi yapabileceğiniz bir buton bulunur. Hazırlamak istediğiniz videonun süresine göre 15 saniye, 30 saniye, 60 saniye, 90 saniye seçeneklerinden birini seçerek devam edebilirsiniz. Daha sonra ise ızgara bölümü yer alır bu buton sayesinde reels videonuzda birkaç görüntüyü aynı anda bir araya getirebilirsiniz. En altta yer alan butonda ise zamanlayıcı sembolü yer alır. Bu buton sayesinde kaç saniye olacağına karar verdiğiniz videonuzu çekerken istediğiniz kadar bölebilmenizi ve parça parça çekebilme imkanını size sunar.

REELS VİDEOSU ÇEKERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Eğer profesyonel bir kullanıcı hesabına sahipseniz instagram’da herhangi bir içerik paylaşımı yapmadan önce planlama yapmanız gerekir. Öncelikle çekeceğiniz reels videonuzun konusunu belirlemelisiniz daha sonra seçtiğiniz konu ile ilgili güvenilir kaynaklardan araştırma yapmalısınız ki doğru bilgi aktarımı yapabilin. Araştırmanız neticesinde video içeriğini de tamamlamış olacaksınız. Daha sonra sıra temaya geliyor. Öncelikle videonuzun kaç saniye olacağına karar verin, daha sonra içeriğinizi video süresine göre ayarlayabilirsiniz. Temayı belirlemek için seçtiğiniz konu veya içeriğe sahip olan, daha önceden paylaşılmış reels videolarını inceleyebilirsiniz. Temayı tamamlamak için reels videonuzu çekeceğiniz ortama uygun olacak şekilde filtre seçimini yapabilirsiniz. Reels videonuzu çekerken dikkat etmeniz gereken önemli konularda biri de görüntü kalitesidir. Bu aşamada devreye kameranızın ne kadar profesyonel olduğu girer. Birçok akıllı telefonun kamerası reels videosu çekebilmek için yeterli seviyededir. Kameranızı ayarladıktan sonra ise açı ve ışık çok önemlidir. Mesela cilt bakımıyla ilgili bir vlog reelsi çekmek istiyorsanız göstermek istediğiniz cilt bakım ürünlerinin kamerada net bir şekilde göründüğünden emin olmalısınız. Veya kendinizi çekecekseniz de kamera açısını kendinize göre ayarlayıp yeterli şekilde ışıklandırılmış bir alanda çekim yapabilirsiniz. Reels videonuzun arka planında çalacak olan müzik seçiminiz de çok önemlidir. İnstagram size bu konuda yardımcı olur ve güncel olarak popüler olan ses ve müzikleri size öneri olarak sunar. Bu ses ve müziklerden birini seçip reels videonuzda kullandığınız takdirde keşfete düşmeniz daha kolay olacaktır.

Diğer instagram kullanıcıları kolay tüketilebilir instagram içerikleri bekledikleri için reels videolarına süreyi uzun tutmak pek önerilmez. Hazırladığınız reels videoları keşfet kategorisindediğer kullanıcıların önüne çıktığında bütün bir şekilde görünmediği için reels videonuza yazı ekleyecekseniz doğru şekilde konumlandırdığına emin olun. Yazılar için genellikle ekranın orta kısımları uygun olacaktır.

REELS VİDEOLARI NASIL KEŞFETE DÜŞER?

Birçok instagram kullanıcısının, özellikle markaların ve profesyonel hesapların hesaplarının daha çok kişiye erişmesini istedikleri için paylaştığı içeriklerin keşfete düşmesi önemlidir. Reels videolarınızın keşfete düşmesi için güncel olarak popüler olan ses, müzik ve efektleri kullanmak hesabınızın yararına olacaktır. Hesabınızda önceden belirlemiş olduğunuz hedef kitlenize uygun paylaşım yapmalısınız fakat tekdüze bir hesap olmamalısınız. Hesabınızdaki çeşitlilik organik takipçilerinizi daha aktif kılacaktır. Reels videolarınızın öne çıkması için önemli bir konu da doğru sayıda ve şekilde etiket kullanımıdır. Fazla etiket kullanımı yanlıştır. Doğru etiket sayısı 6-9 arasındadır. Her paylaştığınız posta özel olarak etiket seçimi yapmalısınız, her paylaşımda benzer etiket olması instagram tarafından hoş karşılanmaz hatta banlanabilirsiniz. Genel olarak ele alınan konulara dikkat ederek reels oluşturabilirsiniz.

Instagram, YouTube ve Twitter gibi platformlarda hesabınızın gerek takipçi ihtiyacı gerekse etkileşim ihtiyacı gibi konularda gereken hizmetleri en uygun fiyatlarla vererek sizleri memnun etmeye çalışıyoruz.

3 Dakika Önce